6 rád ako vybrať dobrú kročajovú izoláciu
alebo, čím naše materiály predčia konkurenciu...
1) Vysoký VÝKON odhlučnenia
Certifikovaný útlm našich materiálov v konštrukcií až ∆Lw = 35 dB, pri Ln,w = 43 dB ! Čo vysoko prekračuje stavebnú normu.
Pre porovnanie účinku kročajovej izolácie, je dôležité sledovať hodnotu Ln,w pri celej konštrukcií stropu, čo je index kročajového zvuku po akustickej úprave. Čím je táto hodnota NIŽŠIA, tým má podlaha/strop vyššiu krokovú nepriezvučnosť. Pri hodnote pod 50 dB, už vieme hovoriť o veľmi dobre odhlučnenej podlahe. Všetky naše certifikované merania, sú v rozsahu Ln,w = 43 dB až 52 dB!
Ak chceme porovnať samostatne materiály, ideálne cez ukazovateľ ∆Lw, čo je index zlepšenia kročajového hluku po úprave. Pri ťažkých podlahách (betónových), sa bežné materiály (napr. z minerálnej vlny), pohybujú na úrovni ∆Lw 23-27 dB. Naše materiály ∆Lw 26-35 dB.
S akými materiálmi sa porovnávame? S gumennými izoláciami, materiály z PE peny a minerálna vlna.
2) Malá HRÚBKA
Dôležitá vec na úvod, účinnosť materiálu nezávisí od hrúbky materiálu, ale od iných vlastností ako je dynamická tuhosť a podobne.
V tabuľke porovnávame Insulco materiály 6-11 mm oproti materiálom z minerálnej vlny 20-40 mm, úžasný rozdiel nie?
Poviete si, 6 či 40 mm, nie je to jedno? Ak si spočítate náklady na projektovanie zvýšenej podlahy, tak ani nie. A ak staviate napríklad 10-20 poschodový objekt, jedná sa o extrémne šetrenie nákladov. Pri 20 poschodovom objekte, je to úspora takmer 70 cm na výške objektu, čo určite každý projektant ocení.
3) Nízka DYNAMICKÁ TUHOSŤ
Čím nižšia hodnota, tým účinnejšia kročajová izolácia, u nás len 3,17 MN/m3! Bežné materiály 10-50 MN/m3.
Kročajová izolácia musí byť mäkká, ale aj tvrdá pre dosiahnutie dobrých hodnôt dynamickej tuhosti. Jednotka MN/m³ hovorí, aká veľká sila sa musí použiť k stlačeniu materiálu o jeden meter. Čím nižšia hodnota, tým lepšia kročajová zvukové izolácia.
4) Kopírovanie VÝŠKOVÉHO rozdielu podlahy
Aké máte možnosti vyrovnania podlahy pri bežných materiáloch ako POLYSTYRÉN alebo MINERÁLNA VLNA, ak máme na podlahe rozvody alebo elektroinštaláciu?
V podstate žiadne, sú to pevné dosky bez elastických vlastností, podlahu musíte vyrovnať napríklad mokrým procesom (poter) a zvýšiť jej hrúbku. Alternatívne vyrezať do dosiek otvory na rozvody a tým kompletne zničiť účinok kročajovej izolácie. Vyrezanie samozrejme neodporúčame ak nechcete riešiť problémy pri kolaudácií objektu.
Naše pásy tento problém vyriešia, krásne sa prispôsobia výškovým rozdielom a zachovajú si svoje vlastnosti. Pokiaľ sú výškové rozdiely enormné, napr. kríženie dvoch rúr, je vhodné dosypať okolie rúr pieskom, zjemniť výškový prechod a následne položiť naše pásy.
5) Malá HMOTNOSŤ, MANIPULÁCIA a PREPRAVA
Jednoduchšie to už nejde, rolku 75 m2 s 18 kg a priemerom 62 cm odnesie a položí jeden pracovník. Pre porovnanie dosky z minerálnej vlny, by presahovali na 75 m2 výšku 4 m!
Rovnako sú značné úspory aj na potrebné skladovanie a prepravu materiálu, vzhľadom na výrazne menší objem, čiže balenie materiálu.
6) Nízka DEFORMÁCIA V ČASE
Materiály INSULCO majú extrémne nízku deformáciu v čase, za 6 mesiacov zdeformujú max. o 10 percent, minerálna vlna až 25 percent, teda náš materiál si aj v čase zachováva svoje vlastnosti, čo je veľmi dôležitá vlastnosť.
Jedine gumenné izolácie prekonávajú INSULCO materiály v deformácií, na druhej strane zlyhávajú v ostatných vlatnostiach.
Aktuálne prebiehajú nové testy deformácie pásov INSULCO, výsledkom by mala byť ešte nižšia hodnota deformácie.